MTB

Borlänge Tour blev ett segertåg för Wengelin och Rissveds

Matthias Wengelin 

2012-05-28/BORLäNGE
Hela resultatlistan ::: I helgen avgjordes den fjärde deltävlingen i SWE Cup XC 2012. Etapploppet Borlänge Tour stod som värd med tre etapper och äntligen ett rejält startfält efter flera MTB-tävlingar med bara en handfull elitcyklister på plats. Matthias Wengelin (Herbalife 24-Raumerrittet) dominerade herrklassen med vinst på samtliga etapper. Falu CK´s eminenta junior Jenny Rissveds gjorde samam sak i damklassen.

Resultat Herrar etapp 1, tempo 2,2 km:
1 WENGELIN Matthias Kalas CK 4:03,8
2 FRIBERG Calle Järfälla CK 0:01,8
3 DARVELL Magnus Kalas CK 0:03,5
4 KRISTOFFERSSON Tomas Härnösands CK 0:05,7
5 JONSSON Olof Alingsås SC 0:07,1
6 NILSSON Mattias Kalas CK 0:08,7
7 BYHLINDER Oscar Varbergs MTB 0:10,9
8 ERIKSSON Martin Föreningen Cykloteket RT 0:12,9
9 LÖFSTRÖM Håkan IK Jarl Rättvik 0:13,4
10 LINDH Axel Härnösands CK 0:14,3
11 SÖDERQUIST Ludwig Föreningen Cykloteket RT 0:14,9
12 BENGTSSON Ludvig IK Ymer 0:15,6
13 BLECKUR Lars Föreningen Cykloteket RT 0:15,7
14 KARLSSON Erik Göteborgs CK 0:15,9
15 HALME Samel MTB Team FINLAND 0:16,5
16 S FLOCKHART Mikael Föreningen Team Corratec 0:19,2
17 FAGERHILL Pontus Kopparbergs CK 0:20,6
18 AXELSSON Karl Mjölby CK 0:20,7
19 KVIST Christoffer Borlänge CK 0:20,8
20 HJORTSBERG Jesper Föreningen Team Corratec 0:21,3
21 ÖSTERLING Robert CK Parr 0:21,4
22 AXELSSON Johan Kolmårdens MTB 0:22,9
23 ANDERSSON Niclas Kolmårdens MTB 0:23,2
24 CARLSSON Stefan Kolmårdens MTB 0:23,3
25 OKSMAN Jerry MTB Team FINLAND 0:24,7
26 BJÖRKLUND Jakob Kristinehamns Multisport Klu 0:28,4
27 CEDERTH Robin Kungsörs SK 0:28,7
28 DAHLBOM Erik Föreningen Cykloteket RT 0:28,9
29 PÄRSSINEN Perttu MTB Team FINLAND 0:29,8
30 VIKLUND Tomas IK Jarl Rättvik 0:30,2
31 EKLUND Erik HyPy - Finland 0:30,8
32 JOHANSSON Erik CK Falken 0:31,1
33 BEKKEMON Torgeir Solör CK - Norge 0:32,5
34 TÄHTI Toni MTB Team FINLAND 0:33,0
35 BRÄNNLUND Samuel Gimonäs CK 0:33,2
36 ANDERSSON Jesper Sigtuna Märsta Arlanda CK 0:35,8
36 HAMMARSTRÖM Tommy IK Jarl
38 JOHANSSON Simon Östmarka CK/Team Anton S 0:36,1
39 SVARTSTRÖM Olov Sigtuna Märsta Arlanda CK 0:37,3
40 JOHANSSON Pontus Föreningen Cykloteket RT 0:40,1
41 BRENGDAHL Daniel CK Hymer 1:06,8
42 LAGERCRANTZ Fredrik Kolmårdens MTB 2:06,8

Resultat Herrar etapp 2, 39 km:
1 WENGELIN Matthias Kalas CK 1:31:06
2 FRIBERG Calle Järfälla CK
3 DARVELL Magnus Kalas CK 0:42
4 BLECKUR Lars Föreningen Cykloteket RT 0:50
5 NILSSON Mattias Kalas CK 1:25
6 JONSSON Olof Alingsås SC 2:01
7 S FLOCKHART Mikael Föreningen Team Corratec 3:33
8 KARLSSON Erik Göteborgs CK 4:50
9 BYHLINDER Oscar Varbergs MTB 5:22
10 SÖDERQUIST Ludwig Föreningen Cykloteket RT 5:33
11 ÖSTERLING Robert CK Parr 5:34
12 LÖFSTRÖM Håkan IK Jarl Rättvik 5:42
13 CARLSSON Stefan Kolmårdens MTB 5:51
14 BENGTSSON Ludvig IK Ymer 7:26
15 FAGERHILL Pontus Kopparbergs CK 7:31
16 AXELSSON Karl Mjölby CK 7:53
17 ANDERSSON Niclas Kolmårdens MTB 7:54
18 HALME Samel MTB Team FINLAND 9:09
19 AXELSSON Johan Kolmårdens MTB 9:13
20 HJORTSBERG Jesper Föreningen Team Corratec 9:38
21 BRENGDAHL Daniel CK Hymer 9:58
22 ANDERSSON Jesper Sigtuna Märsta Arlanda CK 10:00
23 TÄHTI Toni MTB Team FINLAND 10:57
24 BJÖRKLUND Jakob Kristinehamns Multisport Klu 11:18
25 ERIKSSON Martin Föreningen Cykloteket RT 11:43
26 PÄRSSINEN Perttu MTB Team FINLAND 11:56
27 JOHANSSON Pontus Föreningen Cykloteket RT 12:22
28 BRÄNNLUND Samuel Gimonäs CK 12:32
29 CEDERTH Robin Kungsörs SK 12:56
30 BEKKEMON Torgeir Solör CK - Norge 14:11
31 JOHANSSON Erik CK Falken 14:49
32 SVARTSTRÖM Olov Sigtuna Märsta Arlanda CK
33 OKSMAN Jerry MTB Team FINLAND 15:33
34 HAMMARSTRÖM Tommy IK Jarl 20:44
35 JOHANSSON Simon Östmarka CK/Team Anton S 24:44
36 DAHLBOM Erik Föreningen Cykloteket RT
37 EKLUND Erik HyPy - Finland
38 LINDH Axel Härnösands CK
39 KVIST Christoffer Borlänge CK
40 VIKLUND Tomas IK Jarl Rättvik

Resultat Herrar etapp 3, 13 km tempo:
1 WENGELIN Matthias Kalas CK 26:23,1
2 FRIBERG Calle Järfälla CK 0:03,5
3 DARVELL Magnus Kalas CK 0:13,6
4 JONSSON Olof Alingsås SC 0:34,8
5 BLECKUR Lars Föreningen Cykloteket RT 0:45,4
6 NILSSON Mattias Kalas CK 0:50,5
7 LÖFSTRÖM Håkan IK Jarl Rättvik 1:22,9
8 SÖDERQUIST Ludwig Föreningen Cykloteket RT 1:34,2
9 S FLOCKHART Mikael Föreningen Team Corratec 1:39,1
10 KARLSSON Erik Göteborgs CK 1:44,6
11 BENGTSSON Ludvig IK Ymer 1:45,2
12 BYHLINDER Oscar Varbergs MTB 1:45,4
13 CARLSSON Stefan Kolmårdens MTB 2:03,2
14 BRENGDAHL Daniel CK Hymer 2:04,9
15 HALME Samel MTB Team FINLAND 2:05,4
16 FAGERHILL Pontus Kopparbergs CK 2:12,3
17 ANDERSSON Niclas Kolmårdens MTB 2:28,8
18 ÖSTERLING Robert CK Parr 2:32,0
19 ERIKSSON Martin Föreningen Cykloteket RT 2:33,0
20 HJORTSBERG Jesper Föreningen Team Corratec 2:33,8
21 AXELSSON Karl Mjölby CK 2:35,1
22 AXELSSON Johan Kolmårdens MTB 2:49,6
23 BJÖRKLUND Jakob Kristinehamns Multisport Klu 3:05,2
24 ANDERSSON Jesper Sigtuna Märsta Arlanda CK 3:21,8
25 KVIST Christoffer Borlänge CK 3:23,4
26 BEKKEMON Torgeir Solör CK - Norge 3:26,7
27 CEDERTH Robin Kungsörs SK 3:30,9
28 BRÄNNLUND Samuel Gimonäs CK 3:35,2
29 JOHANSSON Erik CK Falken 3:48,9
30 OKSMAN Jerry MTB Team FINLAND 3:57,9
31 PÄRSSINEN Perttu MTB Team FINLAND 4:03,1
32 TÄHTI Toni MTB Team FINLAND 4:05,1
33 JOHANSSON Pontus Föreningen Cykloteket RT 4:19,3
34 SVARTSTRÖM Olov Sigtuna Märsta Arlanda CK 4:22,0
35 EKLUND Erik HyPy - Finland 4:23,5
36 HAMMARSTRÖM Tommy IK Jarl 4:28,9
37 VIKLUND Tomas IK Jarl Rättvik 5:02,2

Slutresultat Herrar:
1 WENGELIN Matthias Kalas CK 2:01:32
2 FRIBERG Calle Järfälla CK 0:05
3 DARVELL Magnus Kalas CK 0:59
4 BLECKUR Lars Föreningen Cykloteket 1:51
5 NILSSON Mattias Kalas CK 2:24
6 JONSSON Olof Alingsås SC 2:42
7 S FLOCKHART Mikael Föreningen Team Corr 5:32
8 KARLSSON Erik Göteborgs CK 6:50
9 BYHLINDER Oscar Varbergs MTB 7:18
10 LÖFSTRÖM Håkan IK Jarl Rättvik 7:19
11 SÖDERQUIST Ludwig Föreningen Cykloteket 7:22
12 CARLSSON Stefan Kolmårdens MTB 8:18
13 ÖSTERLING Robert CK Parr 8:28
14 BENGTSSON Ludvig IK Ymer 9:27
15 FAGERHILL Pontus Kopparbergs CK 10:04
16 ANDERSSON Niclas Kolmårdens MTB 10:46
17 AXELSSON Karl Mjölby CK 10:49
18 HALME Samel MTB Team FINLAND 11:31
19 AXELSSON Johan Kolmårdens MTB 12:25
20 HJORTSBERG Jesper Föreningen Team Corr 12:33
21 BRENGDAHL Daniel CK Hymer 13:10
22 ANDERSSON Jesper Sigtuna Märsta Arlanda 13:57
23 ERIKSSON Martin Föreningen Cykloteket 14:29
24 BJÖRKLUND Jakob Kristinehamns Multispo 14:52
25 TÄHTI Toni MTB Team FINLAND 15:35
26 PÄRSSINEN Perttu MTB Team FINLAND 16:29
27 BRÄNNLUND Samuel Gimonäs CK 16:41
28 CEDERTH Robin Kungsörs SK 16:56
29 JOHANSSON Pontus Föreningen Cykloteket 17:21
30 BEKKEMON Torgeir Solör CK - Norge 18:10
31 JOHANSSON Erik CK Falken 19:09
32 SVARTSTRÖM Olov Sigtuna Märsta Arlanda 19:49
33 OKSMAN Jerry MTB Team FINLAND 19:56
34 HAMMARSTRÖM Tom IK Jarl 25:49
35 KVIST Christoffer Borlänge CK 28:28
36 EKLUND Erik HyPy - Finland 29:38
37 VIKLUND Tomas IK Jarl Rättvik 30:17

Resultat Damer etapp 1, 2,2 km tempo:
1 RISSVEDS Jenny Falu CK 4:43,4
2 FERNER Felicia Borlänge CK 0:06,4
3 OLSSON Ida Mölndals CK 0:15,7
4 KANSIKAS Jasmin MTB Team FINLAND 0:17,4
5 TYLLMAN Linn CK Falken 0:24,2
6 SÖMSKAR Alexandra Norbergs CK 0:27,8
7 FAGERHILL Caroline Kopparbergs CK 0:28,5
8 GUSTAFSSON Linn Falu CK 0:34,1
9 BENGTSSON Amanda IK Ymer 0:39,3
10 LINDGREN Emelie Borås CA 0:41,2
11 HÖGSTRÖM Anna Härnösands CK 0:45,5
12 EK Angelica Södertälje CK 1:05,5

Resultat Damer etapp 2, 26 km:
1 RISSVEDS Jenny Falu CK 1:11:51
2 FERNER Felicia Borlänge CK 1:24
3 TYLLMAN Linn CK Falken 7:56
4 FAGERHILL Caroline Kopparbergs CK 7:57
5 OLSSON Ida Mölndals CK 9:51
6 KANSIKAS Jasmin MTB Team FINLAND 10:37
7 SÖMSKAR Alexandra Norbergs CK 11:45
8 BENGTSSON Amanda IK Ymer 15:11
9 LINDGREN Emelie Borås CA 16:55
10 EK Angelica Södertälje CK 17:48
11 HÖGSTRÖM Anna Härnösands CK 21:10
12 GUSTAFSSON Linn Falu CK 24:10

Resultat Damer etapp 3, 10 km tempo:
1 RISSVEDS Jenny Falu CK 23:59,0
2 FERNER Felicia Borlänge CK 1:00,5
3 OLSSON Ida Mölndals CK 2:23,8
4 KANSIKAS Jasmin MTB Team FINLAND 3:00,7
5 FAGERHILL Caroline Kopparbergs CK 3:06,1
6 TYLLMAN Linn CK Falken 3:25,5
7 SÖMSKAR Alexandra Norbergs 3:38,2
8 BENGTSSON Amanda IK Ymer 4:00,2
9 LINDGREN Emelie Borås CA 4:33,4
10 EK Angelica Södertälje CK 6:16,9
11 HÖGSTRÖM Anna Härnösands CK 7:07,4

Sammanlagt Damer:
1 RISSVEDS Jenny Falu CK 1:40:33
2 FERNER Felicia Borlänge CK 2:30
3 FAGERHILL Caroline Kopparbergs CK 11:31
4 TYLLMAN Linn CK Falken 11:45
5 OLSSON Ida Mölndals CK 12:30
6 KANSIKAS Jasmin MTB Team FINLAND 13:54
7 SÖMSKAR Alexandra Norbergs CK 15:51
8 BENGTSSON Amanda IK Ymer 19:50
9 LINDGREN Emelie Borås CA 22:09
10 EK Angelica Södertälje CK 25:09
11 HÖGSTRÖM Anna Härnösands CK 29:02

KOMMENTERA GÄRNA (inloggning via Facebook):


Världscupseger och ledartröja för Jenny Rissveds i Sydafrika
2014-04-13 ::: Idag avgjordes den första deltävlingen i årets världscup på MTB. Det blev en kalasstart för svenskt vidkommande. Jenny Rissveds (Scott...
...klicka för att läsa hela artikeln
Allebike XC Test Team är sveriges nya proffslag på MTB
2014-01-24 ::: Sveriges nya och enda MTB crosscountry team är nu offentliggjort på den internationella cykelunionens (UCI´s) lista över MTB-team för k...
...klicka för att läsa hela artikeln
Matthias Wengelin får stöd av SOK´s Topp- och talangprogram
2013-12-17 ::: Under tisdagen offentliggjorde den Sveriges Olympiska Kommitté de nya namn som framledes kommer att få stöd i Topp- och talangprogrammet....
...klicka för att läsa hela artikeln
MTB landslaget presenterar OS-satsning med fyra cyklister
2013-12-10 ::: Idag presenterade det svenska MTB-landslaget kärnan i sin satsning mot OS 2016 i Rio. Fyra cyklister finns med i truppen, två tjejer och t...
...klicka för att läsa hela artikeln


6 helger och 10 tävlingsdagar klara i SWE Cup XC 2014
2013-12-02 ::: Svenska Cykelförbundets grengrupp för MTB är så gott som klara med arbetet m...
Jenny Rissveds klar för schweiziska Scott-Oldo MTB RT
2013-11-29 ::: Europamästarinnan på MTB eliminering, Jenny Rissveds från Falun, har skrivit ...
Svensk etappseger och ledartröja i Bridge Cape Pioneer Trek
2013-10-21 ::: Bridge Cape Pioneer Trek körs över sju dagar med en prolog och sex tuffa etapp...
Världscupstaden Vårgårda arrangerar internationell MTB-tävling
2013-10-16 ::: Vårgårda Cykelklubb förstärker sin position som ett av svensk cykelsports na...
Team Corratec Sweden värvar ny åkare
2013-10-07 ::: Jesper Andersson, tidigare Sigtuna Märsta Arlanda CK, kommer nästa säsong att...
Hemmaseger när Tobias Ludvigsson vann Vista Mountain
2013-10-06 ::: Flera av landets bästa cyklister, både från landsväg och MTB, fanns på plat...
Emil Lindgren tvåa totalt på Langkawi MTB Challenge
2013-10-05 ::: Det blev en svensk pallplats när den avslutande etappens korta strandrace körd...
Lindgren kunde inte återta ledningen inför sista etappen på Langkawi
2013-10-04 ::: På den näst sista etappen av Langkawi MTB Challenge körde Emil Lindgren (Gian...
Tappad ledartröja för Emil Lindgren på Langkawi
2013-10-03 ::: Det blev en mycket tuff dag för svenske Emil Lindgren (Giant XC) när tävlinge...
Lindgren i ledartröja på Langkawi
2013-10-02 ::: Efter en andraplats på den tredjetävlingsdagen i Langkawi MTB Challenge tog Em...


2013-10-01
Etappseger för Emil Lindgren andra dagen på Langkawi

2013-09-30
Pallplats på prologen för Emil Lindgren i Langkawi MTB Challenge

2013-09-25
SWE Cup XC - det räcker att gå i mål sist för att bli 2:a totalt

2013-09-24
Erik Karlsson är cupmästare i SWE Cup XC 2013

2013-09-24
Kajsa Snihs blev SWE Cup XC´s mästarinna 2013

2013-09-22
Edin och Edvardsson vinnare av SWE Cup XC-finalen i Täby

2013-09-22
Emil Lindgren femma i Guiyang Invitational

2013-09-21
Emil Lindgren tvåa på första loppet i Guiyang

2013-09-15
Juniorlopp och downhill avslutade världscuphelgen i Hafjell

Femteplats i världscupen totalt även för Alexandra EngenFemteplats totalt i Världscupen för Jenny Rissveds
Matthias Wengelin 6:a vid världscupfinalen i HafjellAlexandra Engen säkrade världscupsegern totalt i sprint
Guld för Rissveds, silver åt Wengelin vid världscupsprinten i HafjellAlexandra Engen - Världsmästarinna! - försvarade sprint-titeln
Ericsson och Engen - vinnare av CykelVasan 2013Eliten är samlad inför CykelVasan 2013
Matthias Wengelin vann 15:e GrenserittetWengelin och Thelberg vinnare av Engelbrektsturen
Rissveds 7:a - Engen 8:a vid Världscuptävlingarna i AndorraAlexandra Engen försvarade ledningen i sprintvärldscupen
Rissveds vann mästarduellen på Svenska sprintmästerskapenMatthias Wengelin vann även sprintmästerskapen i Södertälje
Jenny Rissveds - Svensk Mästarinna på MTB Alexandra Engen kommer inte till start på SM pga sjukdom
Matthias Wengelin är ny svensk mästare på MTBEmil Lindgren försvarar inte sin mästartröja - tar paus i tävlandet

Lindgren och Wengelin avslutade svenskarnas MTB-EMSjukdom stoppar Alexandra Engen fortsatt under Europamästerskapen
EM-silver till Jenny Rissveds efter cross country-loppetEM-Guld till Jenny Rissveds!
Svensk sjätteplats på EM-stafetten i BernIngen EM-sprint för Alexandra Engen
Årets andra världscupseger för Alexandra EngenAngelica Edvardsson och Matthias Wengelin vann Lida Loop
Friberg och Thelberg nya ledare av Borlänge Tour efter etapp 2Kvist tog hemmaseger på första etappen av Borlänge Tour
Jenny Rissveds på andra plats i vid världscupen i AlbstadtEmil Lindgren 2:a bakom segrande Sven Nys i Appeldoorn
Thelberg och Friberg vann Mitsubishi MTB Challenge-Långa BillingeracetErik Karlsson stod som segrare på SWE Cup XC - Hökensåsracet
Bildreportage: 1:a Majloppet i KvänumCalle Friberg bröt Wengelins segersvit på 1:a Majloppet i Kvänum
Matthias Wengelin fortsätter att dominera - seger på Vista MountainKajsa Snihs åter på pallen i Norska MTB-Cupen

Fjärdeplats för Alexandra Engen på Bundesligaloppet i HeubachSprintseger för Alexandra Engen i Heubach - Rissveds fyra
Tiondeplats för Emil Lindgren på Sea Otter XCEmil och Kajsa på pallen i öppningen av Norgescupen på MTB
Emil Lindgren 3:a på Sea Otter short trackÅtta svenskar uttagna att representera landslaget i Danmark
Engen trea och Lindgren nia i Bundesligaloppet i MünsingenSeger även för Alexandra Engen i Friendship MTB Race
Årets första seger för Matthias Wengelin kom i Friendship MTB-RaceTre svenska pallplatser på Sunshine Cup finalen i Amathous
Jennie Stenerhag på pallen idag i Cape Argus Cycle TourSätercyklisterna var båda topp-5 i Afxenia, Sunshine Cup
Emil tappade ledartröjan - Wengelin fyra andra dagen i AfxentiaSeger för Emil Lindgren på prologen av Afxentia SR, Sunshine Cup
Team Corratec Sweden värvar framtidshoppet Linn TyllmanFem deltävlingar när SWE Cup XC 2013 presenterades
Förändringar planeras för den nationella XC-Cupen, ny hemsida öppnasJenny Rissveds får stöd av Olympiska Topp- och talangprogramet

Sortera:
Mest läst på Cyclesport.se:
Jonas Ahlstrand och Hanna Helmb vann Östgötaloppet
Dubbelseger av Team Bliz-Merida i säsongspremiären
Svenska GP-Cupen 2014 presenterad - 7 lopp från maj till augusti
I helgen är de svensk tävlingspremiär
Göteborgsgirots bansträckning 2014 provad av Team Bliz-Merida
Lucas Eriksson 8:a på juniorernas Paris - Roubaix
Världscupseger och ledartröja för Jenny Rissveds i Sydafrika
Pontus Kastemyr bäst av svenskarna på Flandern Runt U23
Fredrik ludvigsson bäst av svenskarna på La Côte Picarde
Niklas Gustavsson 15:e på första etappen av Tour de Loire et Cher
Om prylar och företag:
Skoda blir en av huvudsponsorerna till Vätternrundan
Talk of Bike testar: Canyon Ultimate CF SLX Di2 7,0
Merida blir ny cykelpartner till Vasaloppet och CykelVasan
Bliz Active lanserar nya Tempo - 24 gram och otrolig flexibilitet
Polar lanserar världens smartaste träningsdator
Sweden Bike Expo - Nordens största cykelmässa 16-17 november
Prime-Cycling - utvalda produkter av cyklister för cyklister
TREK On Tour 2013 - över 30 platser redan klara
Fortsatt satsning på Merida Grassroots-teamet från Merida Sverige
Sweden Bike Expo 2013 - 16-17 november i Kista
Grand Tours 2014:
Tour-de-France
Tre proffsteam med svenskar inbjudna till årets Tour de France
Senast skrivna i varje kategori:
Landsväg
Topp-10 för Firefighters-Upsala CK dag två av Tour de Loire et Cher
MTB
Världscupseger och ledartröja för Jenny Rissveds i Sydafrika
Cykelcross
Calle Friberg var bästa svensk under VM på cykelcross
Junior/Ungdom
Lucas Eriksson 8:a på juniorernas Paris - Roubaix
Motion
Göteborgsgirots bansträckning 2014 provad av Team Bliz-Merida
Svenska-GP-Cupen
Svenska GP-Cupen 2014 presenterad - 7 lopp från maj till augusti
Övrigt
Svenska Cykelförbundets årliga förbundsmöte valde ny styrelse

Senaste nytt från
Team Bliz-Merida pb Cyclesport.se:

· Team Bliz-Merida återvänder till Belgien för prestigefyllt etapplopp

· Stark åkning av Pedersen på ett Östgötalopp med stolpe ut

· Göteborgsgirots bansträckning 2014 provad av Team Bliz-Merida



@teamblizmerida