MTB

Borlänge Tour blev ett segertåg för Wengelin och Rissveds

Matthias Wengelin 

2012-05-28/BORLäNGE
Hela resultatlistan ::: I helgen avgjordes den fjärde deltävlingen i SWE Cup XC 2012. Etapploppet Borlänge Tour stod som värd med tre etapper och äntligen ett rejält startfält efter flera MTB-tävlingar med bara en handfull elitcyklister på plats. Matthias Wengelin (Herbalife 24-Raumerrittet) dominerade herrklassen med vinst på samtliga etapper. Falu CK´s eminenta junior Jenny Rissveds gjorde samam sak i damklassen.

Resultat Herrar etapp 1, tempo 2,2 km:
1 WENGELIN Matthias Kalas CK 4:03,8
2 FRIBERG Calle Järfälla CK 0:01,8
3 DARVELL Magnus Kalas CK 0:03,5
4 KRISTOFFERSSON Tomas Härnösands CK 0:05,7
5 JONSSON Olof Alingsås SC 0:07,1
6 NILSSON Mattias Kalas CK 0:08,7
7 BYHLINDER Oscar Varbergs MTB 0:10,9
8 ERIKSSON Martin Föreningen Cykloteket RT 0:12,9
9 LÖFSTRÖM Håkan IK Jarl Rättvik 0:13,4
10 LINDH Axel Härnösands CK 0:14,3
11 SÖDERQUIST Ludwig Föreningen Cykloteket RT 0:14,9
12 BENGTSSON Ludvig IK Ymer 0:15,6
13 BLECKUR Lars Föreningen Cykloteket RT 0:15,7
14 KARLSSON Erik Göteborgs CK 0:15,9
15 HALME Samel MTB Team FINLAND 0:16,5
16 S FLOCKHART Mikael Föreningen Team Corratec 0:19,2
17 FAGERHILL Pontus Kopparbergs CK 0:20,6
18 AXELSSON Karl Mjölby CK 0:20,7
19 KVIST Christoffer Borlänge CK 0:20,8
20 HJORTSBERG Jesper Föreningen Team Corratec 0:21,3
21 ÖSTERLING Robert CK Parr 0:21,4
22 AXELSSON Johan Kolmårdens MTB 0:22,9
23 ANDERSSON Niclas Kolmårdens MTB 0:23,2
24 CARLSSON Stefan Kolmårdens MTB 0:23,3
25 OKSMAN Jerry MTB Team FINLAND 0:24,7
26 BJÖRKLUND Jakob Kristinehamns Multisport Klu 0:28,4
27 CEDERTH Robin Kungsörs SK 0:28,7
28 DAHLBOM Erik Föreningen Cykloteket RT 0:28,9
29 PÄRSSINEN Perttu MTB Team FINLAND 0:29,8
30 VIKLUND Tomas IK Jarl Rättvik 0:30,2
31 EKLUND Erik HyPy - Finland 0:30,8
32 JOHANSSON Erik CK Falken 0:31,1
33 BEKKEMON Torgeir Solör CK - Norge 0:32,5
34 TÄHTI Toni MTB Team FINLAND 0:33,0
35 BRÄNNLUND Samuel Gimonäs CK 0:33,2
36 ANDERSSON Jesper Sigtuna Märsta Arlanda CK 0:35,8
36 HAMMARSTRÖM Tommy IK Jarl
38 JOHANSSON Simon Östmarka CK/Team Anton S 0:36,1
39 SVARTSTRÖM Olov Sigtuna Märsta Arlanda CK 0:37,3
40 JOHANSSON Pontus Föreningen Cykloteket RT 0:40,1
41 BRENGDAHL Daniel CK Hymer 1:06,8
42 LAGERCRANTZ Fredrik Kolmårdens MTB 2:06,8

Resultat Herrar etapp 2, 39 km:
1 WENGELIN Matthias Kalas CK 1:31:06
2 FRIBERG Calle Järfälla CK
3 DARVELL Magnus Kalas CK 0:42
4 BLECKUR Lars Föreningen Cykloteket RT 0:50
5 NILSSON Mattias Kalas CK 1:25
6 JONSSON Olof Alingsås SC 2:01
7 S FLOCKHART Mikael Föreningen Team Corratec 3:33
8 KARLSSON Erik Göteborgs CK 4:50
9 BYHLINDER Oscar Varbergs MTB 5:22
10 SÖDERQUIST Ludwig Föreningen Cykloteket RT 5:33
11 ÖSTERLING Robert CK Parr 5:34
12 LÖFSTRÖM Håkan IK Jarl Rättvik 5:42
13 CARLSSON Stefan Kolmårdens MTB 5:51
14 BENGTSSON Ludvig IK Ymer 7:26
15 FAGERHILL Pontus Kopparbergs CK 7:31
16 AXELSSON Karl Mjölby CK 7:53
17 ANDERSSON Niclas Kolmårdens MTB 7:54
18 HALME Samel MTB Team FINLAND 9:09
19 AXELSSON Johan Kolmårdens MTB 9:13
20 HJORTSBERG Jesper Föreningen Team Corratec 9:38
21 BRENGDAHL Daniel CK Hymer 9:58
22 ANDERSSON Jesper Sigtuna Märsta Arlanda CK 10:00
23 TÄHTI Toni MTB Team FINLAND 10:57
24 BJÖRKLUND Jakob Kristinehamns Multisport Klu 11:18
25 ERIKSSON Martin Föreningen Cykloteket RT 11:43
26 PÄRSSINEN Perttu MTB Team FINLAND 11:56
27 JOHANSSON Pontus Föreningen Cykloteket RT 12:22
28 BRÄNNLUND Samuel Gimonäs CK 12:32
29 CEDERTH Robin Kungsörs SK 12:56
30 BEKKEMON Torgeir Solör CK - Norge 14:11
31 JOHANSSON Erik CK Falken 14:49
32 SVARTSTRÖM Olov Sigtuna Märsta Arlanda CK
33 OKSMAN Jerry MTB Team FINLAND 15:33
34 HAMMARSTRÖM Tommy IK Jarl 20:44
35 JOHANSSON Simon Östmarka CK/Team Anton S 24:44
36 DAHLBOM Erik Föreningen Cykloteket RT
37 EKLUND Erik HyPy - Finland
38 LINDH Axel Härnösands CK
39 KVIST Christoffer Borlänge CK
40 VIKLUND Tomas IK Jarl Rättvik

Resultat Herrar etapp 3, 13 km tempo:
1 WENGELIN Matthias Kalas CK 26:23,1
2 FRIBERG Calle Järfälla CK 0:03,5
3 DARVELL Magnus Kalas CK 0:13,6
4 JONSSON Olof Alingsås SC 0:34,8
5 BLECKUR Lars Föreningen Cykloteket RT 0:45,4
6 NILSSON Mattias Kalas CK 0:50,5
7 LÖFSTRÖM Håkan IK Jarl Rättvik 1:22,9
8 SÖDERQUIST Ludwig Föreningen Cykloteket RT 1:34,2
9 S FLOCKHART Mikael Föreningen Team Corratec 1:39,1
10 KARLSSON Erik Göteborgs CK 1:44,6
11 BENGTSSON Ludvig IK Ymer 1:45,2
12 BYHLINDER Oscar Varbergs MTB 1:45,4
13 CARLSSON Stefan Kolmårdens MTB 2:03,2
14 BRENGDAHL Daniel CK Hymer 2:04,9
15 HALME Samel MTB Team FINLAND 2:05,4
16 FAGERHILL Pontus Kopparbergs CK 2:12,3
17 ANDERSSON Niclas Kolmårdens MTB 2:28,8
18 ÖSTERLING Robert CK Parr 2:32,0
19 ERIKSSON Martin Föreningen Cykloteket RT 2:33,0
20 HJORTSBERG Jesper Föreningen Team Corratec 2:33,8
21 AXELSSON Karl Mjölby CK 2:35,1
22 AXELSSON Johan Kolmårdens MTB 2:49,6
23 BJÖRKLUND Jakob Kristinehamns Multisport Klu 3:05,2
24 ANDERSSON Jesper Sigtuna Märsta Arlanda CK 3:21,8
25 KVIST Christoffer Borlänge CK 3:23,4
26 BEKKEMON Torgeir Solör CK - Norge 3:26,7
27 CEDERTH Robin Kungsörs SK 3:30,9
28 BRÄNNLUND Samuel Gimonäs CK 3:35,2
29 JOHANSSON Erik CK Falken 3:48,9
30 OKSMAN Jerry MTB Team FINLAND 3:57,9
31 PÄRSSINEN Perttu MTB Team FINLAND 4:03,1
32 TÄHTI Toni MTB Team FINLAND 4:05,1
33 JOHANSSON Pontus Föreningen Cykloteket RT 4:19,3
34 SVARTSTRÖM Olov Sigtuna Märsta Arlanda CK 4:22,0
35 EKLUND Erik HyPy - Finland 4:23,5
36 HAMMARSTRÖM Tommy IK Jarl 4:28,9
37 VIKLUND Tomas IK Jarl Rättvik 5:02,2

Slutresultat Herrar:
1 WENGELIN Matthias Kalas CK 2:01:32
2 FRIBERG Calle Järfälla CK 0:05
3 DARVELL Magnus Kalas CK 0:59
4 BLECKUR Lars Föreningen Cykloteket 1:51
5 NILSSON Mattias Kalas CK 2:24
6 JONSSON Olof Alingsås SC 2:42
7 S FLOCKHART Mikael Föreningen Team Corr 5:32
8 KARLSSON Erik Göteborgs CK 6:50
9 BYHLINDER Oscar Varbergs MTB 7:18
10 LÖFSTRÖM Håkan IK Jarl Rättvik 7:19
11 SÖDERQUIST Ludwig Föreningen Cykloteket 7:22
12 CARLSSON Stefan Kolmårdens MTB 8:18
13 ÖSTERLING Robert CK Parr 8:28
14 BENGTSSON Ludvig IK Ymer 9:27
15 FAGERHILL Pontus Kopparbergs CK 10:04
16 ANDERSSON Niclas Kolmårdens MTB 10:46
17 AXELSSON Karl Mjölby CK 10:49
18 HALME Samel MTB Team FINLAND 11:31
19 AXELSSON Johan Kolmårdens MTB 12:25
20 HJORTSBERG Jesper Föreningen Team Corr 12:33
21 BRENGDAHL Daniel CK Hymer 13:10
22 ANDERSSON Jesper Sigtuna Märsta Arlanda 13:57
23 ERIKSSON Martin Föreningen Cykloteket 14:29
24 BJÖRKLUND Jakob Kristinehamns Multispo 14:52
25 TÄHTI Toni MTB Team FINLAND 15:35
26 PÄRSSINEN Perttu MTB Team FINLAND 16:29
27 BRÄNNLUND Samuel Gimonäs CK 16:41
28 CEDERTH Robin Kungsörs SK 16:56
29 JOHANSSON Pontus Föreningen Cykloteket 17:21
30 BEKKEMON Torgeir Solör CK - Norge 18:10
31 JOHANSSON Erik CK Falken 19:09
32 SVARTSTRÖM Olov Sigtuna Märsta Arlanda 19:49
33 OKSMAN Jerry MTB Team FINLAND 19:56
34 HAMMARSTRÖM Tom IK Jarl 25:49
35 KVIST Christoffer Borlänge CK 28:28
36 EKLUND Erik HyPy - Finland 29:38
37 VIKLUND Tomas IK Jarl Rättvik 30:17

Resultat Damer etapp 1, 2,2 km tempo:
1 RISSVEDS Jenny Falu CK 4:43,4
2 FERNER Felicia Borlänge CK 0:06,4
3 OLSSON Ida Mölndals CK 0:15,7
4 KANSIKAS Jasmin MTB Team FINLAND 0:17,4
5 TYLLMAN Linn CK Falken 0:24,2
6 SÖMSKAR Alexandra Norbergs CK 0:27,8
7 FAGERHILL Caroline Kopparbergs CK 0:28,5
8 GUSTAFSSON Linn Falu CK 0:34,1
9 BENGTSSON Amanda IK Ymer 0:39,3
10 LINDGREN Emelie Borås CA 0:41,2
11 HÖGSTRÖM Anna Härnösands CK 0:45,5
12 EK Angelica Södertälje CK 1:05,5

Resultat Damer etapp 2, 26 km:
1 RISSVEDS Jenny Falu CK 1:11:51
2 FERNER Felicia Borlänge CK 1:24
3 TYLLMAN Linn CK Falken 7:56
4 FAGERHILL Caroline Kopparbergs CK 7:57
5 OLSSON Ida Mölndals CK 9:51
6 KANSIKAS Jasmin MTB Team FINLAND 10:37
7 SÖMSKAR Alexandra Norbergs CK 11:45
8 BENGTSSON Amanda IK Ymer 15:11
9 LINDGREN Emelie Borås CA 16:55
10 EK Angelica Södertälje CK 17:48
11 HÖGSTRÖM Anna Härnösands CK 21:10
12 GUSTAFSSON Linn Falu CK 24:10

Resultat Damer etapp 3, 10 km tempo:
1 RISSVEDS Jenny Falu CK 23:59,0
2 FERNER Felicia Borlänge CK 1:00,5
3 OLSSON Ida Mölndals CK 2:23,8
4 KANSIKAS Jasmin MTB Team FINLAND 3:00,7
5 FAGERHILL Caroline Kopparbergs CK 3:06,1
6 TYLLMAN Linn CK Falken 3:25,5
7 SÖMSKAR Alexandra Norbergs 3:38,2
8 BENGTSSON Amanda IK Ymer 4:00,2
9 LINDGREN Emelie Borås CA 4:33,4
10 EK Angelica Södertälje CK 6:16,9
11 HÖGSTRÖM Anna Härnösands CK 7:07,4

Sammanlagt Damer:
1 RISSVEDS Jenny Falu CK 1:40:33
2 FERNER Felicia Borlänge CK 2:30
3 FAGERHILL Caroline Kopparbergs CK 11:31
4 TYLLMAN Linn CK Falken 11:45
5 OLSSON Ida Mölndals CK 12:30
6 KANSIKAS Jasmin MTB Team FINLAND 13:54
7 SÖMSKAR Alexandra Norbergs CK 15:51
8 BENGTSSON Amanda IK Ymer 19:50
9 LINDGREN Emelie Borås CA 22:09
10 EK Angelica Södertälje CK 25:09
11 HÖGSTRÖM Anna Härnösands CK 29:02

KOMMENTERA GÄRNA (inloggning via Facebook):


Emil Lindgren återerövrade den svenska mästartiteln i cross country
2014-07-20 ::: För tredje gången kan Emil Lindgren (CK Natén/Giant Pro XC Team) från Säteri Dalarna tillskriva sig titeln svensk mästare på XCO - ol...
...klicka för att läsa hela artikeln
Jenny Rissveds försvarade sin SM-titel i cross country
2014-07-20 ::: Falultjejen Jenny Rissveds (Falu CK/Scott Odlo MTB RT) kan fortsätta att titulera sig svensk mästarinna även i disciplinen XCO ytterligar...
...klicka för att läsa hela artikeln
Svenska MTB-eliten strejkar under SM i protest mot SCF´s planering
2014-07-19 ::: Den 27:e juli arrangeras Svenska Mästerskapen i MTB Maraton. Samma dag som det viktiga loppet Engelbrektsturen, en deltävling i Långlopps...
...klicka för att läsa hela artikeln
Matthias Wengelin tog sitt tredje raka SM-guld i MTB-sprint
2014-07-18 ::: Det är inga tveksamheter kring vem som är Sveriges bästa cyklist i MTB-disciplinen sprint/eliminering. Matthias Wengelin, dalasonen som n...
...klicka för att läsa hela artikeln


Jenny Rissveds blev svensk sprint-mästarinna
2014-07-18 ::: Jenny Rissveds från Falu CK och Scott Racing försvarade sin mästartitel i dis...
Vurpor och kedjebrott hindrade svenskornas jakt på EM-medaljer
2014-06-08 ::: Två olyckliga vurpor kostade sannolikt mountainbikestjärnan Alexandra Engen en...
Nära medalj för Sverige i EM-stafetten
2014-06-06 ::: Sverige var bara sju sekunder från en EM-medalj i mountainbikens stafett i Sank...
Erlandsson och Linde - två favoritsegrare på Mjölbybiken
2014-06-06 ::: Stora delar av den svenska eliten på MTB fanns på plats i Mjölby under nation...
EM-brons för Alexandra Engen på sprintloppet
2014-06-05 ::: Både Alexandra Engen och Jenny Rissveds tog sig till EM-final i mountainbikens ...
Total dominans av Matthias Wengelin i Vårgårda
2014-05-18 ::: Matthias Wengelin (SCS Racingteam) tog ledningen direkt och höll den sedan hela...
Dramatiskt slut i damklassen på Vårgårdas internationella MTB-lopp
2014-05-18 ::: Det blev en oväntad utveckling i finalen av damernas tävling när den första ...
Team Lapierre vann båda juniorklasserna i Vårgårda, SWE Cup XC #1
2014-05-18 ::: Det blev två favoriter som i stor stil vann juniorklasserna vid Vårgårda CK´...
Alexandra Engen slutade femma i premiären av tyska Bundesligan
2014-05-11 ::: Det blev en tuff start på Bundesligan i Saalhausen för Alexandra Engen (Ghost)...
Rekordfält i Vårgårdas internationella MTB-tävling
2014-05-10 ::: Vårgårdas internationella MTB-tävling har lockat rekordmånga deltagare. Öve...


2014-05-10
Calle Friberg och Sandra Salinger vann Långa Billingeracet

2014-05-04
Emil Linde var snabbast på Göteborgsgirot MTB

2014-05-04
Calle Friberg och Linn Tyllman var snabbast på Lidingöloppet MTB

2014-05-03
Norskt och svenskt i topp på andra Dalsland XC

2014-05-02
Seger för Mattias Wengelin i Houffalize

2014-05-01
Emil Linde vann 21:a upplagan av 1:a Majloppet i Kvänum

2014-04-27
Punktering för Alexandra Engen på XCO-världscupen i Australien

2014-04-26
Anders Persson och Sara Öberg vann i säsongsöppningen på MTB

2014-04-26
Mathias Karlsson vann i Trönninge

Svensk dubbelseger på världscup-premiären i MTB-sprintVärldscupseger och ledartröja för Jenny Rissveds i Sydafrika
Allebike XC Test Team är sveriges nya proffslag på MTBMatthias Wengelin får stöd av SOK´s Topp- och talangprogram
MTB landslaget presenterar OS-satsning med fyra cyklister6 helger och 10 tävlingsdagar klara i SWE Cup XC 2014
Jenny Rissveds klar för schweiziska Scott-Oldo MTB RTSvensk etappseger och ledartröja i Bridge Cape Pioneer Trek
Världscupstaden Vårgårda arrangerar internationell MTB-tävlingTeam Corratec Sweden värvar ny åkare
Hemmaseger när Tobias Ludvigsson vann Vista MountainEmil Lindgren tvåa totalt på Langkawi MTB Challenge
Lindgren kunde inte återta ledningen inför sista etappen på LangkawiTappad ledartröja för Emil Lindgren på Langkawi
Lindgren i ledartröja på LangkawiEtappseger för Emil Lindgren andra dagen på Langkawi
Pallplats på prologen för Emil Lindgren i Langkawi MTB ChallengeSWE Cup XC - det räcker att gå i mål sist för att bli 2:a totalt

Erik Karlsson är cupmästare i SWE Cup XC 2013Kajsa Snihs blev SWE Cup XC´s mästarinna 2013
Edin och Edvardsson vinnare av SWE Cup XC-finalen i TäbyEmil Lindgren femma i Guiyang Invitational
Emil Lindgren tvåa på första loppet i GuiyangJuniorlopp och downhill avslutade världscuphelgen i Hafjell
Femteplats i världscupen totalt även för Alexandra EngenFemteplats totalt i Världscupen för Jenny Rissveds
Matthias Wengelin 6:a vid världscupfinalen i HafjellAlexandra Engen säkrade världscupsegern totalt i sprint
Guld för Rissveds, silver åt Wengelin vid världscupsprinten i HafjellAlexandra Engen - Världsmästarinna! - försvarade sprint-titeln
Ericsson och Engen - vinnare av CykelVasan 2013Eliten är samlad inför CykelVasan 2013
Matthias Wengelin vann 15:e GrenserittetWengelin och Thelberg vinnare av Engelbrektsturen
Rissveds 7:a - Engen 8:a vid Världscuptävlingarna i AndorraAlexandra Engen försvarade ledningen i sprintvärldscupen

Rissveds vann mästarduellen på Svenska sprintmästerskapenMatthias Wengelin vann även sprintmästerskapen i Södertälje
Jenny Rissveds - Svensk Mästarinna på MTB Alexandra Engen kommer inte till start på SM pga sjukdom
Matthias Wengelin är ny svensk mästare på MTBEmil Lindgren försvarar inte sin mästartröja - tar paus i tävlandet
Lindgren och Wengelin avslutade svenskarnas MTB-EMSjukdom stoppar Alexandra Engen fortsatt under Europamästerskapen
EM-silver till Jenny Rissveds efter cross country-loppetEM-Guld till Jenny Rissveds!
Svensk sjätteplats på EM-stafetten i BernIngen EM-sprint för Alexandra Engen
Årets andra världscupseger för Alexandra EngenAngelica Edvardsson och Matthias Wengelin vann Lida Loop
Friberg och Thelberg nya ledare av Borlänge Tour efter etapp 2Kvist tog hemmaseger på första etappen av Borlänge Tour
Jenny Rissveds på andra plats i vid världscupen i AlbstadtEmil Lindgren 2:a bakom segrande Sven Nys i Appeldoorn

Sortera:
Mest läst på Cyclesport.se:
Dubbelseger av Argon18 Scandinavia på Svenska GP-Cupen i Södra Sandby
Wetterhall infriade förväntningarna och vann allt sista dagen av U6
Seger för Marcus Svensson på SWE Cup #3 - Ringenloppet
Svenska MTB-eliten strejkar under SM i protest mot SCF´s planering
Alexander Wetterhall har kopplat segergrepp om U6 CycleTour 2014
Svensk tiondeplats i U23-klassen på Europamästerskapen
Tight spurtstrid avgjorde Sandby Dam GP, 5:e deltävlingen i GP-Cupen
Svenskarna i klungan på första dagen med linjelopp på EM
Sara Penton vann SWE Cup Ringeloppet
Team Bliz-Merida stärkte ledningen i SWE Cup lag - Borås bästa damlag
Om prylar och företag:
Nu är det dags för Trek on Tour 2014 - testa cyklar och utrustning
Skoda blir en av huvudsponsorerna till Vätternrundan
Talk of Bike testar: Canyon Ultimate CF SLX Di2 7,0
Merida blir ny cykelpartner till Vasaloppet och CykelVasan
Bliz Active lanserar nya Tempo - 24 gram och otrolig flexibilitet
Polar lanserar världens smartaste träningsdator
Sweden Bike Expo - Nordens största cykelmässa 16-17 november
Prime-Cycling - utvalda produkter av cyklister för cyklister
TREK On Tour 2013 - över 30 platser redan klara
Fortsatt satsning på Merida Grassroots-teamet från Merida Sverige
Grand Tours 2014:
Giro-d´Italia
Tobias Ludvigsson har inlett sitt andra Giro d´Italia med besked
Senast skrivna i varje kategori:
Landsväg
Team Bliz-Merida stärkte ledningen i SWE Cup lag - Borås bästa damlag
MTB
Emil Lindgren återerövrade den svenska mästartiteln i cross country
Junior/Ungdom
Herrjuniorerna inledde Sveriges deltagande på landsvägs-EM
Motion
Motala står redo för 49:e Vätternrundan
Svenska-GP-Cupen
Dubbelseger av Argon18 Scandinavia på Svenska GP-Cupen i Södra Sandby

Senaste nytt från
Team Bliz-Merida pb Cyclesport.se:

· Seger för Yannick Janssen i Wielerweekend Buchten

· Midsommarafton och motgångar på klassiska Solleröloppet

· Yannick är tillbaka i Holland för nationsmästerskapen till helgen



@teamblizmerida